Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Bazı kas hastalıklarında kullanılan, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız bir metottur. Belli seanslar halinde planlanır, tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani seans sayısı, problemin bulunduğu bölgenin genişliğine, problemin ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka rahatsızlıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterlidir. En sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Tedavide başarı oldukça yüksektir (% 92-95) ve sonuçlar yüz güldürücüdür. Cevapsız veya dirençli durumlarda, genellikle altta yatan başka bir patoloji söz konusudur. Böyle hallerde altta yatan problem de tespit edilip tedavi edilmelidir.

Kuru iğne tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

En sık Kas Romatizması da denen Myofasyal Ağrı Sendromunda uygulanır. Bu problem, iskelet kasları da denen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Bunun dışında bazı tendinitlerde, lokal ağrı patolojilerinde, kısalmış kas sendromlarında bu yöntem kullanılır.

Kuru iğne tedavisi hangi yaşlardaki hastalara uygulanabilir?

Genellikle 12-15 yaşından itibaren, tedaviye ihtiyacı olan herkese uygulanabilir. Hastada bulunan diğer pek çok hastalık, bu tedavi için bir engel teşkil etmez.

X